Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / O rozwoju społecznej gospodarki w Myczkowcach

O rozwoju społecznej gospodarki w Myczkowcach

Podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele środowiska Pro Publico Bono oraz przedstawiciele podkarpackich stowarzyszeń wzięli w czwartek udział w podkarpackiej debacie pt. „Twórcza przedsiębiorczość w rozwoju społecznej gospodarki Podkarpacia”, która odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym w Myczkowcach. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował marszałek Władysław Ortyl. W debacie udział wzięli także biskup rzeszowski Jan Wątroba oraz dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ksiądz Stanisław Słowik.

 

Debata w Myczkowcach była częścią szerszej dyskusji prowadzącej do powstania strategii rozwoju twórczej przedsiębiorczości w województwie podkarpackim realizowanej w ramach i na podstawie Karty Solidarności. Tworzona jest w ten sposób inicjatywa, której koordynatorem jest Instytut Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono, a zapraszani do niej są laureaci Nagrody Pro Publico Bono z Podkarpacia, ale także przedstawiciele partnerstw budowanych wraz z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka na rzecz gospodarki solidarnej i kultury pamięci oraz wszyscy zainteresowani.

 

2 grudnia 2013 roku zostanie powołana Podkarpacka Konwencja na rzecz Karty Solidarności, która przyczyni się do tworzenia twórczej przedsiębiorczości, jako oryginalnej formy mobilizowania podkarpackiego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz przedsięwzięć prorozwojowych w województwie zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020.

 

Celem ustanowienia Karty Solidarności jest potrzeba uwzględnienia naturalnego czynnika ludzkiej empatii w działaniach z zakresu organizacji i zarządzania sprawami publicznymi. W szczególności dotyczy to tych działań, które mają doprowadzić do wyeliminowania zjawisk społecznego wykluczenia. Twórcy i sygnatariusze Karty wyrażają nadzieję, że przyczyni się ona do upowszechnienia i rozwinięcia tych doświadczeń i dobrych praktyk, które są już obecnie udziałem wielu organizacji obywatelskich i władz samorządowych. Zgodnie z zapisami Karty „solidarność” oznacza zarówno międzyludzką więź, zjednoczenie w dobrym, jak również zasadę organizującą życie społeczne.

 

Jedną z najważniejszych inspiracji w pracach nad Kartą Solidarności są nauki Jana Pawła II, a w szczególności treści zawarte w orędziu, wygłoszonym 11 czerwca 1999 roku w Sejmie RP. Karta Solidarności wyraża przekonanie, że w działaniach Ojca Świętego, w jego nauczaniu, w słowach, gestach i w spotkaniach z Nim, odtwarzała się nasza narodowa niepodległość. Jan Paweł II odnawiał w nas ducha obywatelstwa, przekazywał zasady oraz normy, którymi powinniśmy się kierować w życiu publicznym.

 

Marszałek podkreślał rolę Karty Solidarności w rozwoju województwa – „Idee wynikające z poczucia obowiązku wobec kraju i obywateli mieszczą się w formule Karty Solidarności, jako formy mobilizowania społeczeństwa obywatelskiego na rzecz działań prorozwojowych”. Marszałek wskazywał na instytucje pozarządowe, jako istotny element rozwoju Podkarpacia – „Działalność instytucji pozarządowych oparta o twórczą przedsiębiorczość wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020. Przygotowując strategię mieliśmy na uwadze równoważenie rozwoju województwa w różnych obszarach. Karta Solidarności i twórcza przedsiębiorczość z kolei pomagają w równoważeniu tego rozwoju. Na Podkarpaciu funkcjonuje wiele instytucji pozarządowych, które są rozłożone równomiernie w całym województwie, są one zatem ważnym elementem rozwoju Podkarpacia”.

„Samorząd województwa realizuje projekty, które mają na celu równoważenie rozwoju Podkarpacia, wokół których mogą rodzić się inicjatywy twórczej przedsiębiorczości. Do takich należy chociażby budowa tras rowerowych na terenie województwa współfinansowana z Programu Rozwój Polski Wschodniej, gdzie turysta oprócz atrakcji przyrodniczych, mógłby także skorzystać chociażby z noclegu, czy zjeść posiłek w restauracji, co z kolei przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości” – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek za wzór podmiotu urzeczywistniającego ideę twórczej przedsiębiorczości uznał Ośrodek w Myczkowcach – „[…] realizuje on ideę twórczej przedsiębiorczości […]. Aktywność wolontariuszy, którzy uczestniczą w życiu ośrodka i wnoszą do jego działalności swoją pracę, wynika z poczucia odpowiedzialności społecznej i ma charakter obywatelski. To ona właśnie przenosi się na twórczą przedsiębiorczość, na tę ekonomię solidarności” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Debata została poprzedzona uroczystym wręczeniem dyplomu laureatowi Nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla Solidarności” im. Mirosława Dzielskiego – Caritas Diecezji Rzeszowskiej, za najlepsze dzieło społeczne, jakim jest Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny w Myczkowcach. Nagrodę z rąk wiceprezesa Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono – Tomasza Wasielewskiego odebrał ksiądz Bogdan Janik – Dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego w Myczkowcach.

 

Ośrodek w Myczkowcach funkcjonuje od 19 lat. Jego działalność obejmuje nie tylko środowisko  lokalne i regionalne, ale także międzynarodowe, a zwłaszcza regionu Karpat. Ośrodek w sposób szczególny służy ludziom ubogim, a także dzieciom i młodzieży.

 

Od roku 2007 działa tam Centrum Kultury Ekumenicznej, którego działalność dedykowana jest Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, wybudowano tam także  prawie 160 makiet (w skali 1:25) najstarszych drewnianych kościołów oraz  cerkwi prawosławnych i grekokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. W 2010 roku otwarty został Ogród Biblijny, który nie tylko zaciekawia roślinnością pochodzącą z Bliskiego Wschodu. Budowa tego ogrodu realizowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej.

 

Pełny tekst Karty Solidarności można znaleźć pod linkiem:

http://www.propublicobono.pl/files/structure/9/2/Karta%20Solidarno%C5%9Bci.pdf

 

 

Inf. i fot. Daniel Kozik

Biuro Prasowe

O rozwoju społecznej gospodarki w Myczkowcach

Sprawdź również

Konkurs Europejski Lider Jakości – IV EDYCJA

Europejska promocja najlepszych produktów i usług Zapraszamy Państwa firmę do udziału w Międzynarodowym Konkursie Gospodarczym  …