Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Region / Ludzie i polityka / Odsłonięto tablicę upamiętniającą mieleckich policjantów zamordowanych na Wschodzie

Odsłonięto tablicę upamiętniającą mieleckich policjantów zamordowanych na Wschodzie

18.09.2020. Wczoraj, w 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu odsłonięto tablicę upamiętniającą 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, środowiska policyjnego oraz członkowie rodzin pomordowanych policjantów.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, a zamordowanych przez Sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na Wschodzie, wpisuje się w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Jednym z pomysłodawców i inicjatorów powstania tablicy jest dr Jerzy Skrzypczak, Dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, Przewodniczący  Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, historyk oraz autor wielu książek, w tym ostatnio wydanej “Policja w Mielcu 1919-2019”, której treść także upamiętnia mieleckich funkcjonariuszy.

Uroczystość miała podniosły charakter, a swoją obecnością zaszczycili Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, dr Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie, Adam Matuszek Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r „Oddział Rzeszów, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, i co szczególnie ważne, członkowie rodzin pomordowanych przed laty policjantów.

Apel zgodnie z ceremoniałem rozpoczęto złożeniem meldunku dowódcy uroczystości, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Gości przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa, który w swoim wystąpieniu podkreślił „Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Tych, którzy walczyli o Wolną Polskę, zwłaszcza zaś o Bohaterach, którzy poświęcili za nią swoje życie. Efektem napaści 17 września 1939 roku była męczeńska śmierć tysięcy osób stanowiących elitę Narodu oraz prześladowania ich rodzin. W tym roku minęło 80 lat od czasu, kiery zbrodniczy reżim stalinowski, rękami funkcjonariuszy NKWD wymordował oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych formacji.”

Tablicę pamiątkową, na której widnieją nazwiska 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Ziemią Mielecką, odsłonił Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa, Pani Kamila Rusek, która jest córką przodownika Jana Krawczyka oraz wnuk starszego posterunkowego Piotra Wronowskiego Michał Wronowski, który na co dzień służy w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku.

W kolejnej części odczytano Apel Pamięci, którego finałem była salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Tuż przed złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystości zebrani goście złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych policjantów.

Goście, którzy  zabierali głos podczas uroczystości podkreślali, jak ważna jest pamięć o zamordowanych i poległych policjantach. Tych związanych z regionem mieleckim jest aż 34, ich nazwiska zostały utrwalone na tablicy. Podkreślano, że mielecka Policja ma bogatą historię i tradycję, a wielu policjantów walczyło w szeregach Wojska Polskiego w 1920 r., broniąc niepodległości przed nawałą bolszewicką. Mieleccy policjanci walczyli również w Legionach i Błękitnej Armii, a wielu z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Więcej zdjęć w galerii.

Inf. i fot.: https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-mielec/wydarzenia/99846,Odslonieto-tablice-upamietniajaca-mieleckich-policjantow-zamordowanych-na-Wschod.html

Sprawdź również

Śp. Bogumiła Gajowiec – wspomnienie koleżanki nauczycielki z I LO, z współpracy redakcyjnej i działalności społeczno-kulturalnej

W dniu 4 marca 2021 r. dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Bogumiły Gajowiec, …