Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Pięć plenerów i… pandemia

Pięć plenerów i… pandemia

Prezentowanie prac, które powstały podczas plenerów w Kolbuszowej, Łańcucie, (a ostatnio także w Niedzicy-Frydmanie), to już blisko 20-letnia tradycja galerii Domu Kultury SCK. W tym roku Galeria ESCEK pokaże pokłosie aż 5 plenerów. Ekspozycja dostępna będzie (na razie w formie spaceru online po wystawie) od 12 lutego do 21 marca.

 Galeria Domu Kultury ESCEK od wielu lat gości prace artystów uczestniczących w plenerach malarsko-rzeźbiarskich, które odbywają się w Łańcucie, Kolbuszowej i Frydmanie- Niedzicy. Wszystkie plenery mają charakter międzynarodowy, a ich organizatorzy, wspierani przez lokalne samorządy, dołożyli starań, aby plener, jako artystyczne wydarzenie, zainspirował też uzdolnioną plastycznie młodzież. Opiekunowie plenerów, Jan Majczak (Łańcut i Frydman) i Maksymilian Starzec (Kolbuszowa) organizują co roku wspólną wystawę, prezentującą najlepsze prace, które powstały podczas plenerów. W 2020 roku Galeria ESCEK, podobnie jak inne instytucje kultury, musiała odwołać wystawę (z plenerów z 2019 r.) z powodu zagrożenia epidemicznego. Wystawy nie było, udało się za to zorganizować kolejną edycję plenerów w Łańcucie oraz Frydmanie (w Kolbuszowej plener w 2020 roku się nie odbył). Komisarze plenerów postanowili stworzyć wystawę obejmującą prace poplenerowe z dwóch lat: 2019 i 2020. Ekspozycja, którą gościć będziemy w Galerii ESCEK, obejmie prace z plenerów w Kolbuszowej (2019), Łańcucie (2019 i 2020), oraz Frydmanie –Niedzicy (2019 i 2020).

Plenery w Łańcucie i Kolbuszowej to wydarzenia o bardzo długiej tradycji. W 2020 roku międzynarodowy plener odbył się w Łańcucie po raz 23. Na kolbuszowski plener artyści malarze i rzeźbiarze przyjechali w 2019 roku po raz 19. Najkrótszy stażem jest plener w Frydmanie-Niedzicy, w 2020 roku artyści gościli tam po raz 5. Wszystkie plenery mają międzynarodową obsadę.

Drzewo inspiracją w Kolbuszowej

Motywem przewodnim pleneru w Kolbuszowej było drzewo. Jak przystało na międzynarodowy charakter wydarzenia, obok twórców z Polski znalezło się tam także kilku obcokrajowców: Michaela Zormanova (z czeskiego Ołomuńca), Maryna Vorobiowa (z Kherson na Ukrainie), Anna Gajowa, Kamil Jurasek (ze słowackiego Presova), Valeria Moskvitina Dmitrieva (z Kijowa na Ukrainie), Klaudia Potapowa i Eugeniusz Potapow (ze Lwowa na Ukrainie), Stanislav Zorman (czeskie Petrovice u Karviné).

Spośród polskich artystów w kolbuszowskim plenerze uczestniczyli: Katarzyna Cesarz, Alicja Nikiel, Wiesława Tomasik-Kruszewska, Anna Maria Szpecht, Anna Korzec, Krystyna Bileńki, Anna Lupa-Suchy, Helena Sadłek, Józefa Czachor, Andrzej Korzec, Maksymilian Starzec, Marcin Lubera, Zenon Zbigniew Kruszewski, Edward Kociański, Wojciech Trzyna, Karol Karwowski, Piotr Rędziniak, Aleksander Grzybek.

W plenerze wzięło udział 26 twórców, których prace będzie można obejrzeć podczas wystawy w Galerii ESCEK.

Cztery plenery łańcucko-frydmańskie

Janowi Majczakowi, komisarzowi plenerów w Łańcucie i Frydmanie –Niedzicy, udało się zorganizować to wydarzenie także w 2020 r. W sumie na wystawie poplenerowej w Galerii ESCEK zobaczymy prace powstałe podczas XXII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarski „Łańcut 2019″ (czerwiec), IV Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Frydman 2019″ (wrzesień), XXIII Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Łańcut 2020″ (czerwiec) i V Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Niedzica-Frydman 2020″ (wrzesień).

W czterech plenerach uczestniczyło 35 artystów (niektórzy podwójnie). W 2020 r. plenery odbyły się bez obecności artystów z zagranicy, którzy nie mogli przyjechać z powodu zamknięcia granic.

Na wystawie w Mielcu obejrzeć będzie można blisko 40 obrazów, a także kilka ceramik i rzeźb. Warto zauważyć, że obok amatorów w plenerach uczestniczą profesjonaliści. W plenerze we Frydmanie uczestniczyło trzech artystów z tytułem profesorskim. Uczestnikami plenerów w Łańcucie byli m.in.: Josif Bobenchik, Roman Choinka, Jan Z. Majczak, Natalia Nosyk, Lidia Olszyna – Mikołajczak, Bernadeta Pewniak, Anitta Rotter – Pucz, Krystyna Rudzka – Przychoda, Marek Twardy, Iwona Urbańska – Bać, Vira Ustianska.

W plenerze we Frydmanie uczestniczyli m.in.: Edyta Brzyżek – Szewczyk, Krzysztof Brzuzan, Roman Choinka, Anna Hass – Brzuzan, Zygmunt Kłosowski, Marian Knobloch, Marta Lipowska, Jan Z. Majczak, Lidia Olszyna – Mikołajczak, Bangutis Prapudenis, Krystyna Rudzka – Przychoda, Teresa Szafrańska, ValentinasVarnas, Małgorzata Werner

Wystawa poplenerowa w Galerii ESCEK SCK odbędzie się po raz 19. Jakie obostrzenia sanitarne będą funkcjonować w najbliższym czasie? Na razie możliwe jest otwarcie galerii sztuki, ale nie domów kultury, a ponieważ Galeria ESCEK znajduje się w Domu Kultury SCK, nie będzie dostępna dla zwiedzających. Dopóki ta sytuacja nie ulegnie zmianie, organizatorzy zorganizują wirtualny spacer po wystawie dostępny w mediach społecznościowych (www.facebook.com/sckmielec).

Małgorzata Rojkowicz

 

Sprawdź również

Uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy

Kolejnych 46 funkcjonariuszy wstąpiło w szeregi podkarpackiej Policji. Dziś policjantki i policjanci podczas uroczystej zbiórki …