Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / ROK 2017 ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI I MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO – ekspozycja mieleckim Antykwariacie-Galerii-Studio

ROK 2017 ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI I MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO – ekspozycja mieleckim Antykwariacie-Galerii-Studio

Od 25 marca 2016 r. w Antykwariacie-Galerii-Studio Mielecjana-Galicjana przy ul. Jana III Sobieskiego 1 w Mielcu mozna oglądać mini ekspozycję filatelistyczną pt. ROK 2017 ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI I MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO opracowaną i wykonana przez Jerzego Klementowskiego.

22 czerwca 2016 r. podczas 21 posiedzenia Sejmu RP, posłowie zdecydowali o ustanowieniu 2017 rok m.in. Rokiem Tadeusza Kościuszki i Marszałka Józefa PiłsudsDSC01355kiego. Rok 2017 – 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość”

Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli

Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancje i równość. Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddającemu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Poczta Polska w 2017 r. wydała znaczek o treści „Rok Tadeusza Kościuszki”. Na znaczku znajdujemy portret Tadeusza Kościuszki wykonany przez nieznanego artystę. Tło znaczka wypełnia fragment obrazu „Bitwa pod Racławicami” Aleksandra Orłowskiego. Obie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego.

W dalszej części ekspozycji, prezentowane są kartki , znaczki pocztowe oraz banknoty i monety upamiętniające bohatera. W 20017 r. ma takie miejsce 150.rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego i zbliżającym się stuleciem odzyskania niepodległości. Piłsudski – mąż stanu, współtwórca i komendant główny Związku Walki Czynnej, komendant główny Związku Strzeleckiego, dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu Niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz , marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie, dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.

W dalszej części ekspozycji prezentowana jest kolekcja kartek pocztowych oraz znaczków opłaty pocztowej związane z osobą Józefa Piłsudskiego.

Kolekcja i opracowanie: Jerzy Klementowski Koło Nr 38 PZF w Mielcu

Sprawdź również

„Mieleckie kolędowanie z Posłem” po raz drugi

„Mieleckie kolędowanie z Posłem” po raz drugi W niedzielne popołudnie, 29 stycznia br. w Pałacyku …