Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / STANOWISKO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W SPRAWIE MIEJSCA POCHÓWKU ANTONIEGO KOPACZEWSKIEGO

STANOWISKO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W SPRAWIE MIEJSCA POCHÓWKU ANTONIEGO KOPACZEWSKIEGO

RZESZÓW 4.08.2014

 

W związku ze śmiercią Antoniego Kopaczewskiego – działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL, a także sygnatariusza porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i samorządowca, Zarząd Województwa Podkarpackiego uważa, iż najbardziej godnym miejscem spoczynku dla Antoniego Kopaczewskiego jest Aleja Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Antoni Kopaczewski to postać, która chlubnie zapisała się na kartach współczesnej historii naszego kraju. To człowiek, któremu nie obca była przyszłość Polski i jej obywateli. Ryzykując własne zdrowie i życie, walczył o wolność i demokrację, dla kolejnych pokoleń Polaków, by mogły żyć w lepszej, sprawiedliwszej Polsce.

Antoni Kopaczewski był pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku. W sierpniu 1980 roku był uczestnikiem strajku na WSK „PZL-Rzeszów”, współorganizował też strajki rolników, które doprowadziły do podpisania w 1981 roku porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Był współtwórcą tych porozumień.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i osadzony w więzieniu, między innymi na Załężu w Rzeszowie. Antoni Kopaczewski był też wieloletnim radnym Rzeszowa. W 2006 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Życie i działalność Antoniego Kopaczewskiego stały się tu – na Podkarpaciu symbolem walki o wolność i demokrację. To właśnie dzięki takim ludziom, jak on możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Jego zasługi dla rozwoju Rzeszowa i regionu są nie do przecenienia dla obecnych pokoleń Polaków.

Dlatego Zarząd Województwa Podkarpackiego uważa, że pochowanie Antoniego Kopaczewskiego w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie, będzie uhonorowaniem jego postaci i oddaniem hołdu jego działalności oraz pracy na rzecz Rzeszowa i Podkarpacia.

 

Zarząd Województwa Podkarpackiego

 

Na zdjęciu Antoni Kopaczewski podszas spotkania w Sali Królewskiej w Mielcu 10 XI 2007 r.

(fot. Włodzimierz Gąsiewski)

Sprawdź również

Jechał przez Tuszymę z prędkością 118 km/h. Stracił prawo jazdy i otrzymał mandat 2 tys. zł

16.04.2024. 40-letni kierowca tesli jechał przez Tuszymę z prędkością 118 km/h. Za popełnione wykroczenie kierowca …