Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Wycinka drzew na Niepodległości

Wycinka drzew na Niepodległości

Do mieleckiego starostwa wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na wycięcie drzew rosnących wzdłuż Alei Niepodległości. Ich usuniecie planuje gospodarz terenu – mielecki magistrat, który chce wyciąć 33 drzewa.

Jak argumentuje w swym piśmie mielecki Urząd Miejski – wiek drzew szacuje się na 50 – 70 lat.  Rośliny są w złej kandy fitosanitarnej – na pniach oraz w koronach widoczne są liczne oznaki chorobowe w postaci ubytków wgłębnych, ran, wypróchnień, suchych gałęzi oraz konarów.

Korony klonów zostały mocno zredukowane, podkrzesane do wysokości około 8 – 10 m. Udział prawidłowych dla gatunku koron nie przekracza zazwyczaj 50%.

W 2016 roku Gmina Miejska Mielec zleciła wykonanie ekspertyzy stanu drzew posadowionych wzdłuż Alei Niepodległości. Objęte wnioskiem drzewa zostały zakwalifikowane do wymiany na przestrzeni 5 lat. W ostatnim czasie doszło do uszkodzenia (złamania bądź wywrócenia) drzew zaliczonych do grupy „wymiana do 5 lat”, co sugeruje stale pogarszający się ich stan zdrowotny.

Jak zapowiada Jan Kłodowski – dyrektor Wydziały Ochrony Środowiska w mieleckim starostwie wniosek magistratu będzie poddany wnikliwej analizie.

Magistrat chce rozłożyć w czasie operację wycinana drzew i zastąpienia ich nowymi do końca 2023 roku. W miejsce usuniętych klonów proponuje nasadzić nowe drzewa parkowe o formach alejowych, w liczbie 33 sztuk, o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 1 metra w przedziale 12 – 14 cm.

Mówi Jan Kłodowski:

Inf. Marek Patyk

Sprawdź również

Śp. Bogumiła Gajowiec – wspomnienie koleżanki nauczycielki z I LO, z współpracy redakcyjnej i działalności społeczno-kulturalnej

W dniu 4 marca 2021 r. dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Bogumiły Gajowiec, …