Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Zbigniew Piergies (Zbych) czyli PP – krakowski Prymitywizm Piergiesowski

Zbigniew Piergies (Zbych) czyli PP – krakowski Prymitywizm Piergiesowski

Zbigniew Piergies (Zbych), urodził się w 1957 r., rodowity Krakowianin, miłośnik miasta i okolic. Tworzy w różnych technikach: haftuje, maluje, szyje, próbuje swoich sił w rzemiośle ludowym oraz rzeźbie. Stale poszerza swoje umiejętności. Angażuje się społecznie na rzecz osób w kryzysie bezdomności w „Zupie na Plantach”. Udziela się w „Żywej Pracowni”. Doskonale gotuje. Po wybuchu wojny na Ukrainie bezinteresownie udzielał schronienia uchodźcom z tego kraju.
W 2021 r. „Zbychu” tak sam pisze o sobie: „Malowanie przyszło samo. Od pięciu lat jestem wolontariuszem w „ŻYWA Pracownia” oraz „Zupa na Plantach”. Jestem zaangażowany w niesienie pomocy ludziom bezdomnym i wykluczonym społecznie. Oprócz tego w Pracowni prowadzimy warsztaty z różnych dziedzin dla dzieci i dorosłych. Gdy wybuchła pandemia w marcu 2020 r. „ŻYWA Pracownia” niestety musiała zostać zamknięta. Wtedy po 50 latach, wziąłem pędzel do ręki. Po prostu z nudów. I tak się zaczęło… Najpierw odbył się mój pierwszy wernisaż i wystawa obrazów w Beskidzie Niskim. Potem była wystawa w Muzeum Łemków w Zyndranowej. Od września 2021 r. pogłębiałem swoją wiedzę na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej również w Beskidzie Niskim. W swoim dorobku mam ponad 60 obrazów, które maluję – jak sam nazwałem – w stylu PP, czyli „prymitywizm piergiesowski” (od nazwiska).”

Artykuł z „Wieści Regionalne” nr 7-8/23 z 19 grudnia 2023 r., s. 5


W 2022 r. odbyła się wystawa „Zbigniew Piergies „Zbych” Malarstwo” trwająca od 2 do 30 maja tego roku w „Efemeria Cafe” przy ul. Karmelickiej 7 w Krakowie. Wernisaż odbył się 14 maja.
W folderze do tej wystawy dr Anna Pichura napisała: „Zbigniew Piergies wpisuje się swoją twórczością w nurt malarstwa prymitywistycznego. Czerpiąc z otaczającej go rzeczywistości tworzy swój wewnętrzny świat pełen sielskich widoków domów zanurzonych wśród zieleni, prześwietlonych promieniami zachodzącego słońca, lasów, baśniowych wysp, na poły fantastycznych zwierząt i pięknych czarownic. Obserwacja i szybko ewoluujący warsztat malarski łączy się tutaj z fantazją, a przede wszystkim z ogromną potrzebą skomunikowania się ze światem poprzez sztukę. Każdy z tych obrazów to wiadomość: czasem skierowana do konkretnych adresatów, czasem do każdego z widzów, z którymi Zbych gotów jest podjąć refleksję nad podstawowymi ludzkimi potrzebami; potrzebą własnego miejsca w świecie, miłości, ukojenia przez kontakt z naturą. Artysta szuka inspiracji podczas długich wędrówek po Krakowie i w okolicach. Miejsca odkrywane z perspektywy piechura, rowerzysty, pasażera komunikacji miejskiej, pozwalają zwrócić się w stronę tego co piękne w świecie i we wnętrzu człowieka. Wrażliwość artystyczna Zbycha sprawia, że dostrzega on wartość w rzeczach najprostszych i bliskich. Wielość tematów i motywów inspiruje i rozbudza ciekawość: dokąd doprowadzi ta artystyczna droga rozpoczęta zaledwie dwa lata temu?”
Obrazy Zbigniewa Piergiesa często wykorzystywane są jako ilustracje do poezji innych twórców. W ten sposób w styczniu 2023 r. ukazał się tomik pt. „Malowane słowem. Antologia poezji do obrazów Zbigniewa Piergiesa”, który wydało Trzebińskie Centrum Kultury i działający przy nim Klub Literacki „Skryba”.
Twórczość artystyczna Zbigniewa Piergiesa jest niezwykle bogata i różnorodna. Prezentujemy zaledwie kilka jej przykładów i z pewnością wrócimy do niej w szerszym artykule.

Informacje nadesłane przez autora oraz z jego profilu Face Booka.
Włodzimierz Gąsiewski

artykuł ukazał się:

Wieści Regionalne nr 7-8 (406-407) 19 XII 2023 – bezpłatna wersja pdf

Galeria zdjęć niektórych obrazów namalowanych przez Zbigniewa Piergiesa:

Polecamy także:

NIKIFORALIA OBRAZKI LWOWSKIE I KRYNICKIE / НИKИФОРАЛІЇ КАРТИНИ ЛЬВОВСЬКЕ І РИНИЦЬКЕ – nowa publikacja Włodzimierza Gąsiewskiego

Sprawdź również

MURAL UPAMIĘTNIAJĄCY JÓZEFA MEHOFFERA

Twórczość pochodzącego z Ropczyc Józef Mehoffer, jednego z najważniejszych artystów okresu Młodej Polski, to temat …