Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Zbiornik retencyjny w Borowej, Podkarpackie – wsparcie na małą retencję i drogi

Zbiornik retencyjny w Borowej, Podkarpackie – wsparcie na małą retencję i drogi

29 maja 2020. Trzy podkarpackie gminy, które otrzymały wsparcie na budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji, podpisały umowy na dofinansowanie. Rozpoczęło się także podpisywanie umów z gminami, które dostały wsparcie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz winnic.

W 2020 roku podkarpackie gminy i powiaty mogły po raz pierwszy skorzystać z dofinansowania z budżetu województwa podkarpackiego na budowę i renowację zbiorników wodnych służących małej retencji. Z tej możliwości skorzystały trzy gminy: Gać, Chłopice i Borowa. Łączny koszt planowanych inwestycji wynosi ponad 305 tys. złotych. Dzisiaj, tj. 29 maja, przedstawiciele gmin podpisali umowy. Zarząd województwa postanowił sfinansować w całości koszty wszystkich inwestycji, zwalniając tym samym gminy z obowiązku wniesienia wkładu własnego. W imieniu zarządu województwa podpisy złożyli marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

– Staramy się wspierać finansowo gminy, które decydują się na budowę czy renowację zbiorników małej retencji, gdyż takie inwestycje są niezwykle ważne dla rozwoju naszych małych wspólnot, a tym samym całego regionu, w kontekście gospodarowania zasobami wodnymi – mówi marszałek Władysław Ortyl.

– W obliczu suszy, która każdego roku staje się coraz większym problemem i wyzwaniem, musimy wspólnie podejmować skuteczne działania, które zminimalizują skutki zmian klimatu i związany z tym niedobór wody. Jest to szczególnie ważne na obszarach rolniczych – dodaje wicemarszałek Piotr Pilch.

– Nasz zbiornik znajduje się w bardzo ładnym otoczeniu. Przede wszystkim konieczne jest jego odmulenie. Dzięki wsparciu z urzędu marszałkowskiego powstanie wspaniałe miejsce w naszej gminie – mówił Stanisław Mieszkowski, wójt Borowej, który w rewanżu przywiózł gminną maskotkę… bociana.

Zarząd województwa przyznał także dofinansowanie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych i winnic. Otrzymały je 144 podkarpackie gminy i jeden powiat. Wsparcie zarządu województwa na drogowe inwestycje wynosi 11,4 mln złotych. Dzisiaj, tj. 29 maja, trzy gminy – Błażowa, Kamień i Miasto Przeworsk – które otrzymały wsparcie na dojazd do winnic, podpisały umowy jako pierwsze. Łączny koszt trzech inwestycji realizowanych przez te gminy wynosi ok. 390 tys. złotych i w całości jest finansowany z budżetu województwa.

Monika Konopka

Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

Galeria zdjęć: https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/7605-wsparcie-na-mala-retencje-i-drogi

Sprawdź również

Jan Szymański, Jak obaliłem socjalizm

Teraz, kiedy z okazji kolejnej okrągłej rocznicy strajków z lipca 1980 r. w WSK PZL-Mielec, …