Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże

Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” gościł z dwoma koncertami w Baranowie Sandomierskim. Uczestniczył też w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie najmłodszy narybek zespołu zdobył wyróżnienie za udany debiut.

Udane występy gościnne Hortus Musicus

Pierwszy koncert starszego składu Hortus Musicus odbył się 29 maja, a okazją była 115 rocznica urodzin profesora Alfreda Majewskiego. W parku nazwanym imieniem Profesora odsłonięto obelisk poświęcony Jego pamięci, a w zamkowych wnętrzach zgromadzili się znamienici goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele rodziny prof. Alfreda Majewskiego, przedstawiciele władz samorządowych, Grupy Kapitałowej Siarkopol, Agencji Rozwoju Przemysłu S. A.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję poznać sylwetkę prof. Majewskiego oraz dokonania zasłużonego architekta i konserwatora zabytków, dzięki któremu udało się uratować wiele polskich zamków, także ten w Baranowie Sandomierskim.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert muzyki renesansowej i barokowej zespołu Hortus Musicus. Młodzi muzycy stworzyli wyjątkowy nastrój, w czym pomocne były epokowe stroje i repliki dawnych instrumentów. Występ wzbudził ogromne zainteresowanie i podziw publiczności.

14 czerwca zespół miał szansę zaprezentować się na zamku ponownie, występując dla wszystkich zwiedzających. Muzyka dawna, rozbrzmiewająca na zabytkowym dziedzińcu, krużgankach i w komnatach umilała czas gościom i przenosiła w dawne wieki. Hortus Musicus otrzymał propozycję cyklicznego koncertowania dla turystów odwiedzających zamek. W baranowskich koncertach występował starszy skład zespołu.

W czerwcu Hortus Musicus wybrał się w dalszą podróż po Polsce. Młodszy skład zespołu wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, który odbywał się w dniach 25-30 czerwca 2022 r. Udział w tym niezwykłym festiwalu był okazją do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

Dziewczęta i chłopcy, na co dzień uczniowie piątych i szóstych klas mieleckich szkół,oprócz występu w konkursie, mieli okazję uczestniczyć w treningu umiejętności pracy własnej nad tremą, w małych warsztatach muzyki dawnej, w koncercie plenerowym i koncercie galowym.Mogli obserwować i podziwiać występy najlepszych polskich, amatorskich zespołów, wykonujących muzykę dawną. Wzięli także udział w spotkaniu z prezydentem Kalisza .

– Patrząc na Was, widzę pasję, zaangażowanie i zamiłowanie do muzyki dawnej. Trwajcie i przyjeżdżajcie każdego roku do Kalisza, tworząc ten unikatowy i wyjątkowy festiwal – powiedział na zakończenie imprezy wiceprezydent miasta, Grzegorz Kulawinek.

W 44 edycji festiwalu wzięło udział 17 zespołów: 11 instrumentalnych, 4 wokalno-instrumentalne, 1 kameralny i 1 w kategorii bursztynowej. Mielecka grupa zdobyła wyróżnienie za udany debiut. Gratulujemy!

Małgorzata Rojkowicz

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …