Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Józefa Krzak, Wigilia na Ziemi Przecławskiej

Józefa Krzak, Wigilia na Ziemi Przecławskiej

Pani Józefa Krzak przyniosła osobiście do naszej redakcji bardzo ciekawą książkę swojego autorstwa pt. „Wigilia na Ziemi Przecławskiej”. Jest to o tyle bardzo cenne wydawnictwo, że w bardzo szeroki sposób ujmuje problemy tradycji i kultury obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w aspekcie regionalnym, zarówno w nawiązaniu do historii, jak też i współczesnych obyczajów.
Jako że książkę wydało Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia, autorka prezentuje członków tego stowarzyszenia wraz ze swoją osobą. Następnie mamy rozdział wierszy świątecznych, potem opisy tradycji i zwyczajów świąt Bożego Narodzenia na Ziemi Przecławskiej, a po nich przepisy wigilijne z Przecławia i okolicy. W publikacji jest także „Wilia Lwowska – Galicyjska” z przepisami na potrawy, a potem „Tradycje wieczerzy wigilijnej” i znowu receptury wigilijne pod wspólnym tytułem „Lasowiacki pośnik”. Jest też opis symboliki wigilijnych potraw , kolędy i „Rodzinne przepisy potraw wigilijnych”.
Opisy są bardzo ciekawe, np.: Wierzono, że ziarna zbóż i maku były symbolem życiodajnej mocy, dostatku, natomiast mak jest symbolem płodności i urodzaju. Przypisywano im życiodajną moc, symbolizowały także nieśmiertelność…, albo: przypisuje się karpiowi znaczenie symboliczne, nawet religijne – ma ono symbolizować Chrystusa i odrodzone życie…, lub: Miód od najdawniejszych czasów uchodził za magiczną substancję, która ma nadprzyrodzoną moc. Wierzono, że chroni przed złem…
Książka ma format 16×23,5 cm i zawiera 129 stron na papierze kredowym, w tym wielu kolorowych. Nakład 300 egzemplarzy, druk: Drukarnia Gajek Mielec. Sygnowana i datowana: Przecław 2019.

Zachęca do lektury: Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Kolejne drogi do asfaltowania

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim ogłosił przetarg na wykonanie nawierzchni asfaltowych dróg gminnych położonych w …