Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Książki nadesłane. „Wspólnota pamięci, Mrozowie z Żarówki oraz wspomnienia o Janie Mrozie i jego żonie Amalii…”

Książki nadesłane. „Wspólnota pamięci, Mrozowie z Żarówki oraz wspomnienia o Janie Mrozie i jego żonie Amalii…”

Niedawno do naszej redakcji dotarła pocztą książka Elżbiety Mróz pt. „Wspólnota pamięci, Mrozowie z Żarówki oraz wspomnienia o Janie Mrozie i jego żonie Amalii z domu Skrzyniarz”

Książka ta jest jedną z nielicznych obecnie sag rodzinnych, która na 179 stronach prezentuje nie tylko historię rodziny Mrozów, ale też i ich rodzinną wieś Żarówkę w gminie Radomyśl Wielki, w powiecie mieleckim oraz szereg innych miejscowości związanych z losami tej rodziny.

Książka posiada sześć rozdziałów:

I. Wieś Żarówka – miejsca i ludzie.

II. Historia rodu Mrozów z Żarówki – linia Aleksandra.

III. Historia rodu Marianny Sroczyńskiej żony Aleksandra Mroza.

IV. Losy Aleksandra Mroza i jego żony Marianny z domu Sroczyńskiej oraz ich dzieci.

V. Wspomnienia o Janie Mrozie.

VI. Rodzina Amalii z domu Skrzyniarz  żony Jana Mroza.

W publikacji są także aneksy oraz podane źródła wykorzystane w opracowaniu.

Czasowo saga rozpoczyna się w drugiej połowie XIX w., zahacza o rabację, mówi o epidemiach oraz o kolejnych wojnach, pierwszej i drugiej światowej. Potem są już powojenne czasy. Jest dużo opisów, dużo zdjęć oraz archiwalia. Książka jest szczególna godna polecenia dla badaczy genealogii swoich rodzin. Warto, aby oni także wykorzystali swoją wiedzę i spisali podobne publikacje.

Książka jest także fachowo opracowana i estetycznie wydana, a kredowy papier i wiele kolorowych zdjęć dodaje jej powagi. Szczerze polecam jej lekturę, a autorce gratuluję wykonanej pracy.

Przy okazji informuję, że do prezentacji czeka jeszcze kilka nadesłanych, bądź przyniesionych do redakcji nowo wydanych książek. W miarę czasu będziemy je prezentować na naszym portalu.

Włodek Gąsiewski

Zapraszam także do lektury:

Antykwariat-Galeria Pracownia Ikon Mielecjana-Galicjana zaprasza:

 

Sprawdź również

Interpelacja w sprawie horrendalnie wysokich cen nawozów sztucznych w Polsce

Interpelacja 38741 Mielec, 30 stycznia 2023 roku Krystyna Skowrońska Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan …