Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Międzynarodowy projekt TourAge, realizowany przez Województwo Podkarpackie

Międzynarodowy projekt TourAge, realizowany przez Województwo Podkarpackie

Działania na rzecz wzmocnienia regionalnej gospodarki poprzez rozwój turystyki osób starszych oraz wsparcie dla aktywnego i zdrowego starzenia się to główne cele międzynarodowego projektu TourAge, realizowanego przez Województwo Podkarpackie we współpracy z regionami z Polski, Finlandii, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Łotwy w ramach programu współpracy międzyregionalnej INTERREG IVC. Projekt polega przede wszystkim na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie. W 2004 roku seniorzy stanowili według Eurostatu ponad 10% wszystkich polskich turystów. Jednak wobec starzejącego się społeczeństwa wskaźnik ten z każdym rokiem wzrasta. Należy również podkreślić, iż wobec faktu, że seniorzy na ogół wybierają ofertę poza szczytem sezonu aktywność turystyczna seniorów ma niezwykle pozytywny wpływ na całość rynku turystycznego, gdyż łagodzi zjawisko sezonowości.

Wśród rekomendowanych przez partnerów dobrych praktyk znalazły się między innymi: Turismo Tropical (Region Granada, Hiszpania) – dofinansowane przez samorządy lokalne turnusy dla seniorów, szczególnie z małych andaluzyjskich miejscowości, Spišský Hrhov (Kraj Preszowski, Słowacja) – miejscowość na słowackim Spiszu, w której zaangażowano mieszkańców w odtwarzanie rzemiosł i aktywności tradycyjnych, zamieniając niejako miejscowość w żywe muzeum, czy cykl przedsięwzięć w województwie warmińsko – mazurskim od zawodów sportowych aż po projekt „Seniorada” promujący wolontariat wśród seniorów podczas różnego typu przedsięwzięć.

Dobre praktyki województwa podkarpackiego prezentowane w ramach projektu TourAge to: warsztaty garncarskie i oferta kulturalno społeczna Zagrody Garncarskiej                    w Medyni Głogowskiej, Klub Seniora przy rzeszowskim oddziale PTTK, ogród sensoryczny                 w Arboretum w Bolestraszycach, Bieszczadzkie Centrum Nordic Walking przy Caritas  w Myczkowcach oraz Fundacja Przyroda Karpat, która prowadzi grupy amatorów obserwacji przyrody w Bieszczadach. W ramach projektu Katedra Geografii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przeprowadziła również w 2012 roku w regionie badania aktywności turystycznej seniorów lokalnych oraz obcokrajowców.

Wyniki badań, doświadczenia jak i wszystkie dobre praktyki zostaną zaprezentowane                      w najbliższy wtorek, 13.05.2014, podczas dorocznej konferencji projektowej, w której wezmą udział przedstawiciele 11 regionów partnerskich projektu. Konferencja odbędzie się   w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, al. Cieplińskiego 4, sala obrad sejmiku. Początek – godzina 10.00.

 

Inf. TOMASZ LEYKO

rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Podkarpackiego

Sprawdź również

Spotkanie autorskie Moniki Hebdy

Serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie Moniki Hebdy, autorki dwóch tomików poezji, zdobywczyni wyróżnień i nagród …