Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Perspektywy mieleckiego rynku pracy

Perspektywy mieleckiego rynku pracy

Foto_2Zaproszeni eksperci rynku pracy oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu dyskutowali o perspektywach zmian na lokalnym rynku pracy w 2017 roku. Wyniki pracy ekspertów wskazują kogo poszukują pracodawcy, jakie są szanse na znalezienie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie oraz w których zawodach warto podejmować naukę i kształcenie. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów”.

Jak informuje Marek Przygoda, koordynator badania w mieleckim urzędzie pracy, „Barometr zawodów” został opracowywany na podstawie opinii ekspertów związanych z rynkiem pracy, którzy korzystając ze swojej wiedzy oraz doświadczenia starali się przewidzieć jak będzie kształtowało się zapotrzebowanie na pracowników na lokalnym rynku pracy w 2017 roku. Do udziału w tegorocznym panelu eksperckim zaproszono przedstawicieli: Agencji Rozwoju Przemysłu, Izby Rzemieślniczej, Ochotniczego Hufca Pracy a także prywatnych agencji zatrudnienia oraz kółek i organizacji rolniczych.

– Ocenianych było blisko 170 grup zawodowych, które klasyfikowano do grup profesji deficytowych, nadwyżkowych lub zrównoważonych. Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być większych trudności ze znalezieniem pracy, gdyż pracodawcy będą poszukiwać kandydatów dysponujących odpowiednimi kompetencjami. W przypadku zawodów nadwyżkowych znalezienie zatrudnienia będzie zapewne dużo trudniejsze ze względu na małą ilość ofert pracy i bardzo dużą liczbę osób zainteresowanych podjęciem danego typu pracy. Za zawody zrównoważone uznano takie profesje, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób chętnych do jej podjęcia – wyjaśnia Marek Przygoda.

Wstępne wyniki wskazują, że problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć wyspecjalizowani robotnicy budowlani, blacharze, lakiernicy i mechanicy samochodowi, kierowcy samochodów ciężarowych, kelnerzy, barmani i kucharze, sprzedawcy, operatorzy obrabiarek numerycznych, spawacze, elektrycy oraz inżynierowie budownictwa i energetyki, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, pracownicy ds. jakości, informatycy w tym programiści, projektanci i administratorzy baz danych a także specjaliści ds. organizacji produkcji, spedycji, marketingu, reklamy i handlu. Zdaniem ekspertów rosnące zapotrzebowanie mieleckiego rynku pracy jest tak duże, że pracodawcy już teraz zatrudniają osoby nawet bez doświadczenia zawodowego o ile oczekiwania kandydatów dotyczące wynagrodzenia nie są zbytnio wygórowane.

Wśród zawodów, których przedstawiciele będą mieli trudności ze znalezieniem zatrudnienia podobnie jak w roku ubiegłym znaleźli się pedagodzy i nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, specjaliści rolnictwa i leśnictwa a także pracownicy socjalni i pracownicy ds. ochrony środowiska i BHP. Na liście zawodów nadwyżkowych znajdują się również socjolodzy, politolodzy, historycy i filozofowie, specjaliści administracji publicznej, ekonomiści, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz technolodzy żywności i żywienia, pracownicy administracyjni i biurowi, plastycy i dekoratorzy wnętrz a także inżynierowie środowiska, chemicy i biolodzy.

Wyniki badania już wkrótce będą dostępne pod adresem www.barometrzawodow.pl

Marek Przygoda
Inspektor powiatowy
Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu

Sprawdź również

Wojciech Trzyna malarstwo wystawa w SCK

Wojciech Trzyna, autor obrazów, które prezentowane są w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK, 19 kwietnia …