Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Grid / Rocznik Społeczno Kulturalny „Nadwisłocze” nr 46-47/2015-2016

Rocznik Społeczno Kulturalny „Nadwisłocze” nr 46-47/2015-2016

okladka1Szanowni Czytelnicy i Sympatycy „Nadwisłocza”!
Po licznych zapytaniach, po dwuletniej przerwie wznawiamy wydawanie „Nadwisłocza”, tym razem jako rocznika, obejmującego lata 2015-2016.    Obecna edycja, jak w poprzednich latach będzie nawiązywać do swoich najlepszych tradycji czasopisma społeczno-kulturalnego, poruszającego m.in. tematykę samorządową, gospodarczą, historyczną, wspomnieniową i kulturalno-artystyczną. Będzie umożliwiało także szeroko pojętą promocję działań społeczno-gospodarczych, jak też historii i kultur. Ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich różnorodności w tych dziedzinach.
Chcemy, aby „Nadwisłocze” było lekturą dla tych wszystkich, którym bliskie są sprawy regionu nad Wisłoką, Wisłokiem i Wisłą, a więc zarówno miasta Mielca, poszczególnych gmin oraz Powiatu Mieleckiego, jako samorządu na tle Podkarpacia i ościennych województw, a czasami nawet całego kraju.
Od bieżącego wydania wprowadzamy bardzo ważne udogodnienie dla naszych Czytelników. Otóż poza tradycyjnym odpłatnym wydaniem drukowanym, w internecie pojawi się pełnokolorowa i interaktywna wersja elektroniczna „Nadwisłocza” w postaci pliku pdf umieszczonego na stronie: http://promocja.mielec.pl/category/wydawnictwa/nadwislocze/
Bezpośrednio z tej wersji będzie można komunikować się z Redakcją, zarówno poprzez e-mail, jak też i Facebooka. Zapraszamy więc do lektury i ewentualnej współpracy.

dr Włodzimierz Gąsiewski
Redaktor naczelny

W numerze:

Spis treści:

str. 3 – Promocja miasta Mielca
str. 4-5 – Polskie Zakłady Lotnicze największym producentem statków powietrznych w kraju.
LOTNICZE NADWISŁOCZE
str. 6-8 – M-15 znowu w Mielcu. Inf. PZL Mielec
str. 9 – Bronisław Kowalczuk, Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Wojkowie.
str. 10-11 – Włodzimierz Gąsiewski, Lotnisko Turystyczne w Mielcu.
SAMORZĄDOWE NADWISŁOCZE
str. 12-14 – Krzysztof Babiarz, Rekordowy wyczyn w Radomyślu Wielkim.
str. 15-16 – Krzysztof Babiarz, Włodzimierz Gąsiewski, Parada Konna Żarówka 2016 gmina Radomyśl Wielki.
str. 17-20 – Włodzimierz Gąsiewski, Czy w Złotnikach w gminie Mielec jest złoto? Rewelacyjne Otwarte Mistrzostwa w Płukaniu Złota w Złotnikach.
str. 21-27 – Władysław Błażejowski, Działania samorządu Gminy Borowa w latach 2014-2016 informacja Władysława Błażejowskiego – Wójta Gminy Borowa.
str. 28-32 – Mariusz Bożek, Kulturalny Czermin.
GOSPODARCZE NADWISŁOCZE
str. 33-40 – Włodzimierz Gąsiewski, 15. rok Firmy Tarapata w mieleckiej „Strefie”. Rozmowa z Reginą Wiech – Prezes Firmy Tarapata Sp. z o.o. działającej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu.
str. 41-43 – Włodzimierz Gąsiewski, Kirchhoff Polska Sp. z o.o. w Mielcu społeczna odpowiedzialność biznesu. Rozmowa z Januszem Soboniem – Prezesem Zarządu Kirchhoff Polska Sp. z o.o. oraz Dyrektorem ds. Strategii Kirchhoff Automotive.
HISTORYCZNE NADWISŁOCZE
str. 44-49 – Andrzej Przybyszewski, Osadnicy – kresowe ślady mielczan.
str. 49 – Włodzimierz Gąsiewski, Kazimierz Klaczyński „Zanim zostałem oficerem”. Nota bibliograficzna.
str. 50 – Włodzimierz Gąsiewski, Drogi kresowego wędrowca. Nota bibliograficzna.
str. 51-52 – Kazimierz Tarapata, Tuszowianie w walce o niepodległość Polski.
str. 53-62 – Włodzimierz Gąsiewski,
W hołdzie wielkości Władysława Szafera: Konferencja naukowa; Sesja Rady Miejskiej Mielca – w hołdzie wielkości Szafera; Jan Szafer dziadek Władysława Szafera i dwór Szaferów w Trzcianie k. Mielca; Władysław Szafer jako obrońca tatrzańskiej przyrody.
str. 62-63 – Janusz Wyzina, „Śladami Władysława Szafera” w Mielcu w 130 rocznicę urodzin”.
str. 64-69 – Włodzimierz Gąsiewski, Poszukiwania pochowanych żołnierzy niemieckich poległych na ziemi mieleckiej w sierpniu 1944 r.
str. 70-71 – Włodzimierz Gąsiewski, Czy francuski SS-man Ezio de Stefanis zginął pod Mielcem w sierpniu 1944 r?
str. 72-74 – Włodzimierz Gąsiewski, Sprawiedliwi i nie tylko nad Wisłoką i Wisłą: Przykłady ratowania Żydów na terenie gminy Czermin podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1944.
str. 75-77 – Karolina Drzewiecka, Maria i Stanisław Pachołowie oraz ich syn Piotr ze Zdziarca uratowali rodzinę Birnbaum z Radomyśla Wielkiego.
str. 78-84 – Paweł Wal, Eugeniusz Szyfner – mielecki „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
str. 84-85 – Włodzimierz Gąsiewski, Synagoga w Lesku – holocaust i sztuka.
WSPOMNIENIOWE NADWISŁOCZE
86-92 – Feliks Czop, Feliksa Czopa wspomnienia z Borowej z okresu II wojny światowej.
str. 93-97 – Stanisław Stachowicz, Stanisław Stachowicz – legenda „Solidarności” Ziemi Mieleckiej – wspomnienia internowanego.
KULTURALNO-ARTYSTYCZNE NADWISŁOCZE
str. 98-103 – Krystyna Gargas-Gąsiewska, Kazimierz Głaz z Borków Nizińskich na wyżyny sztuki.
str. 104-107 – Włodzimierz Gąsiewski, Ikony w obrazie i przekazie. Mieleckie impresje paschalne i warsztaty ikonopisania brata Marcina Świądra OFM Cap, które pięknem zbawią świat.
str. 108-109 – Marcin Sasor, Promocja nowej książki Włodzimierza Gąsiewskiego „Ludzie
i miejsca pamięci w gminie Mielec” – 500 nazwisk i dziesiątki miejsc pamięci.
str. 110 – Włodzimierz Gąsiewski, Edwarda Michockiego „Przecław z czasów okupacji”. Nota bibliograficzna.
str. 111 – Włodzimierz Gąsiewski, Kościół w Gawłuszowicach publikacja Krzysztofa Haptasia. Notka bibliograficzna.
str. 111 – Włodzimierz Gąsiewski, W 2016 r. ukazał się album Włodzimierza Gąsiewskiego „Gmina Wadowice Górne – historia i współczesność”. Notka bibliograficzna.
str. 112-113 – Włodzimierz Gąsiewski, „Eksplorator Regionalny” mielecki, podkarpacki, ogólnopolski i globalny. Nota bibliograficzna.
str. 113-114 – Włodzimierz Gąsiewski, Polacy, tatarzy, Żydzi, Niemcy, Romowie, Szwedzi – różne narody w historii na ziemi mieleckiej w publikacjach Włodzimierza Gąsiewskiego – spotkanie autorskie.
str. 114 – Włodzimierz Gąsiewski, Sprawozdanie dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu za lata 2010-2015 wydanie jubileuszowe z okazji 110-lecia 1905-2015.
FOTOGRAFICZNE NADWISŁOCZE
str. 115-119 – Włodzimierz Gąsiewski, Mielecka foto-historia promowo-mostowa na Wisłoce.
str. 120-121 – Włodzimierz Gąsiewski, Hieronim Kaysiewicz współzałożyciel Spółdzielni Rolniczej „Kłos”.
KOLEKCJONERSKIE NADWISŁOCZE
str. 122 – Okupacyjne kartki świąteczne z okresu Bożego Narodzenia 1941 r.
PROMOCYJNE NADWISŁOCZE
str. 123-128 – reklamy firm: DREW-BIK, ELDOMEX; SINOMA; ERGO HESTIA UBEZPIECZENIA; DROZDOWSKI ZAKŁAD METALOWY; FIRMA ELEKTRYCZNA DZIAŁOWSCY Sp. z o.o. BTE; MAKFOL; REGENC; Oferta Hotelu ATENA.

Nadwisłocze można kupić w naszym sklepie: http://promocja.mielec.pl/sklep/polecane/rocznik-spoleczno-kulturalny-nadwislocze-nr-46-472015-2016/

Sprawdź również

Śp. Bogumiła Gajowiec – wspomnienie koleżanki nauczycielki z I LO, z współpracy redakcyjnej i działalności społeczno-kulturalnej

W dniu 4 marca 2021 r. dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Bogumiły Gajowiec, …