Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 6/08 z 19 VI 2008 r.

Wieści Regionalne Nr 6/08 z 19 VI 2008 r.

Ossoliniada po raz dziewiąty w Woli MieleckiejOssoliniada to święto społeczności szkolnej Zespołu Szk&#243ł w Woli Mieleckiej im. J&#243zefa Maksymiliana Ossolińskiego, to czas refleksji, podsumowań i radości, wprowadzono je po raz pierwszy w 2001 roku w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia rodaka Woli Mieleckiej wielkiego patrioty, humanisty, bibliofila J&#243zefa Maksymiliana Ossolińskiego. Podczas Ossoliniady uczniowie prezentują swoje uzdolnienia artystyczne i umiejętności dydaktyczne a dyrektor szkoły wręcza nauczycielom nagrody a sojusznikom medal Zasłużony dla szkoły.
    Tutaj niedaleko szkoły 260 lat temu urodził się J&#243zef Maksymilian Ossoliński, p&#243źniejszy fundator wielkich zbior&#243w kultury narodowej, kt&#243re przekazał narodowi polskiemu 190 lat temu. Szkoła w Woli Mieleckiej z dumą popularyzuje naszego rodaka, uczy miłości do kultury narodowej naszych uczni&#243w. Ustanowiono święto szkoły pod nazwą Ossoliniada aby manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny i pokazywać talenty uczni&#243w i dorobek szkoły.
    Szkoła w Woli Mieleckiej podtrzymuje pamięć o wielkim rodaku już prawie 40 lat. W 150 rocznicę ustanowienia fundacji Ossolińskich w szkole w 1967 roku odbyła się sesja popularno – naukowa z udziałem przedstawicieli Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa Ossolineum z Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośnik&#243w Ziemi Mieleckiej. Od tego czasu pamięć o J. M. Ossolińskim kultywowano na lekcjach wychowawczych. Następnie w latach 1998 – 2000 podjęto starania o nadanie imienia J. M. Ossolińskiego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i 18 czerwca 2000 roku z woli mieszkańc&#243w, nauczycieli tej szkoły Rada Gminy Mielec uchwałą ustanowiła imię szkoły i nadała sztandar, kt&#243ry ufundował Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu.
   Od tego czasu przyjęto program tradycji szkolnych, w kt&#243rym obok corocznej Ossoliniady organizuje się r&#243wnież festyn sportowy pod nazwą J&#243zefiada w dniu imienin patrona. Stałą formą w pracy wychowawczej są lekcje poświęcone patronowi jak r&#243wnież konkursy wiedzy i sesje popularno-naukowe. W szkole  na korytarzu obok kancelarii utworzono ekspozycję poświęconą
J. M. Ossolińskiemu: portret namalowany ręką nauczyciela, sztandar szkoły, herb Ossolińskich, znak fundacji Ossolineum, akt ustanowienia fundacji i akt nadania szkole imienia.
     Po raz dziewiąty, mieszkańcy oraz młodzież szkolna spotkała się na święcie szkoły, a zarazem święcie Woli Mieleckiej, bo takim bez wątpienia jest Ossoliniada, kt&#243ra w tym roku odbyła się pod nazwą „Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”. Zaprezentowany został dorobek i sukcesy uczni&#243w Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Jest to r&#243wnież święto lokalnej społeczności.
    Uroczystość rozpoczął polonez wykonany przez czterdzieści par na scenie oraz murawie boiska sportowego. W pierwszej części spotkania wyr&#243żniająca się młodzież szkolna otrzymała pamiątkowe statuetki, nagrody książkowe i wyr&#243żnienia, poseł Krystyna Skowrońska przekazała na ręce Barbary Bernat zaproszenie do zwiedzenia sejmu jako nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim „Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”. Uczniowie wyr&#243żnieni na OSSOLINIADZIE w 2008 roku:
· Anna Olszewska – laureatka Wojew&#243dzkiego Konkursu Historycznego,
· Natalia Olszewska – laureatka Wojew&#243dzkiego Konkursu Historycznego,
· Natalia Olszewska – finalistka Wojew&#243dzkiego Konkursu Matematycznego,
· Barbara Bernat – finalistka Wojew&#243dzkiego Konkursu Języka Angielskiego,
· Aneta Żelasko – laureatka Powiatowego Konkursu Matematycznego
· Martyna Gąbka – laureatka Wojew&#243dzkiego Konkursu Filatelistycznego
· Michał Babula – Wicemistrz Powiatu w biegu na 60 m
· Ewelina Kilian – Laureat Og&#243lnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki /1 miejsce/
· Joanna Kuczkowska – Laureat Og&#243lnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki / 1 miejsce/
· Paweł R&#243życki – Laureat Og&#243lnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki /2 i 3 miejsce/
· Agnieszka Cwięka – Laureat Powiatowego Konkursu Czytelniczego
· Justyna Janeczek – Laureat Powiatowego Konkursu Czytelniczego
· Aneta Żelasko – III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym  „112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”
· Anna Wilk – II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym  „112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”
   Sukcesy uczni&#243w to organiczna i konsekwentna praca nauczycieli , wyr&#243żnienie otrzymali: Halina Dębowska – nauczycielka matematyki, Jerzy Flis – nauczyciel historii, Bogusława Skowron – nauczycielka fizyki i matematyki, Bogumiła Dziekan-Gąbka – nauczycielka wf, Dorota Bukowska.
   Marian Soboń, Andrzej Klich otrzymali medale „Zasłużony dla szkoły” przyznane Uchwałą Rady Pedagogicznej Zespołu Szk&#243ł w Woli Mieleckiej im. J&#243zefa Maksymiliana Ossolińskiego.
   W latach 2002- 2008 odznaczono 21 os&#243b medalem Zasłużony dla szkoły .Są to następujące osoby:2002 rok – Przebieglec Jan, Cholewa Adolf, Chlost Jan, Karaś Zdzisław, Myjak Andrzej, Ochalik Władysław;
2003 rok – Karwacki Wojciech, Dereń Grażyna i Jan, Miodunka Maria i Franciszek, Maziarz Teresa i Krzysztof, Krawiec Grażyna i Emil, Walczak Halina i Jan;
2004 rok – Kolisz Anna i Czesław, Przebieglec Mieczysław;
2005 rok – Jaworski Henryk;
2006 rok   –  Dengler Franciszek, Wicherski Zbigniew;
2007 rok – Kołodziej Halina – Komendant Hufca ZHP, Padykuła Marek
2008 rok – Soboń Marian, Klich Andrzej
    W części artystycznej młodzież zaprezentowała wesoły program słowno-muzyczny pt „Wojna domowa” przeplatany występami wokalnymi młodzieży oraz tanecznymi zespołu „Wolanie” Wola Mielecka. Grupa gimnastyczna wykonywała żywiołowe akrobacje, sekcja karate Kyokushin  pokazała swoje umiejętności koordynacji ruchu, a sensej Roman Jemioło bez trudu łamał jednym uderzeniem ręki siedem bloczk&#243w ułożonych jeden na drugim.
   Na zakończenie festynu odbył się mecz piłkarski oldboy&#243w złotej jedenastki lat 80-siątych  Woli Mieleckiej i Czermina zakończony wynikiem remisowym 2-2. Żywiołowy program artystyczny zostanie na długo w pamięci występującej młodzieży i licznie zebranej publiczności w słoneczną czerwcową niedzielę.Zbigniew Wicherski

Sprawdź również

„Wieści Regionalne” nr 2 (356) z 28 II 2019 r. – bezpłatna wersja elektroniczna pdf

„Wieści Regionalne” nr 2 (356) z 28 II 2019 r. – bezpłatna wersja elektroniczna pdf …