Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Gminy Wiejskiej Mielec [wideo, zdjęcia]

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Gminy Wiejskiej Mielec [wideo, zdjęcia]

15 maja 2014 r. została uroczyście otwarta nowa siedziba Urzędu Mieleckiej Gminy Wiejskiej w Mielcu przy ul. Głowackiego 5. W uroczystości wzięło udział znamienitych gości, w tym m.in. Elżbieta Łukaciejewska – poseł do Europarlamentu, Krystyna Skowrońska i Zbigniew Chmielowiec – parlamentarzyści Sejmu RP, Joanna Rębisz – przedstawiciel marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, Henryk Niedbała – przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego oraz przedstawiciele samorządów gmin powiatu mieleckiego, komendanci służb mundurowych i instytucji państwowych, leśnicy, przedsiębiorcy oraz kapłani, w tym ks. Janusz Kłęczek – proboszcz parafii św. Mateusza w Mielcu, który dokonał poświęcenia obiektu. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały panie: posłanka Krystyna Skowrońska, Magdalena Bania – przewodnicząca Rady Gminy Gminy, Anna Kolisz – właścicielka firmy ANKOL z Chorzelowa oraz Kazimierz Gacek wójt gminy. Następnie miały miejsce okolicznościowe wystąpienia, a po zakończeniu części oficjalnej zwiedzanie budynku i poczęstunek w obszernej sali narad Rady Gminy. Z tej części uroczystości prezentujemy obszerną, ponad półgodzinna relację wideo oraz galerię zdjęć.

Gminy zbiorowe w tym gmina wiejska Mielec powstały na mocy ustawy sejmowej RP z 23 marca 1933 r., do której rozporządzenie wykonawcze wydał minister spraw wewnętrznych RP 1 lipca 1934 r. i od tego czasu należy liczyć okres samorządności gminnej w Polsce. Po okupacji hitlerowskiej gminy w PRL istniały do 1954 r., kiedy to na ich miejsce powstały mniejsze jednostki – gromady. W 1973 r. powrócono znowu do gmin i powołano Gminne Rady Narodowe, które po reformie samorządowej z 1990 r. zostały przemianowane na Rady Gmin i uzyskały o wiele szersze uprawnienia. Gmina Wiejska Mielec w okresie powojennym swoje siedziby miała kolejno na ul. Kościuszki, Mickiewicza, Jadernych i od 1 kwietnia 2014 r. przy ul. Głowackiego 5 w Mielcu. Poprzednio mieściło się tu Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki „RUCH”, które po wielu przekształceniach stało się instytucją prywatną i zaprzestało działalności w Mielcu.

Ponieważ budynek Urzędu Gminy Mielec przy ul. Jadernych nie spełniał wielu wymogów stawianych takim obiektom, władze gminy skorzystały z okazji i w grudniu 2012 r. za kwotę za 924 tys. zł kupiły od RUCHU jego zabudowania o powierzchni  1500 m kw. wraz z działka 28 arów gruntu. W następnym roku rozpoczął się remont, który kosztował  1.700 tys. zł. Dzięki temu powstał nowoczesny budynek biurowy, siedziba samorządu terytorialnego, który jako jedyny w Mielcu w jednym miejscu może kompleksowo obsłużyć mieszkańców. Obiekt jest przyjazny dla petentów, dla obsługi których przeznaczony cały parter budynku. Przestronne wnętrza, nowoczesna sala obsługi, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych potwierdzają tę przyjazność. Na piętrze zaś umieszczone są róże działy administracyjne oraz gabinet wójta gminy. Ponadto nowy Urząd Gminy Mielec ma idealne położenie w centrum miasta, w sąsiedztwie dworców PKP, PKS i komunikacji prywatnej. Jest bardzo dobrze skomunikowany, ma własne duże parkingi, które uzupełniają sporo miejsc parkingowych przebudowanej ostatnio ul. Głowackiego. Należy się spodziewać, że obiekt ten jeszcze bardziej zurbanizuje i uatrakcyjni ten region Mielca, zwłaszcza że w pobliżu już od kilkudziesięciu lat planowane są centra administracyjne i kulturalne miasta. Czeka tam leżąc odłogiem kilkuhektarowy obszar, którego jak dotąd nie udało się zagospodarować a miejskie i powiatowe urzędy nadal funkcjonują w wielu obiektach.

Ciekawostką jest obelisk przed budynkiem urzędu z tablicą z napisem:  „MIEJSCE OBOZU PRACY JEŃCÓW RADZIECKICH W OKRESIE OKUPACJI HITLEROWSKIEJ”, który odsłonięto tu 3 września 1984 r. Warto wiedzieć też, że w tym miejscu zaraz po wojnie, w latach 1944-1945 usytuowany był Obóz Pracy dla Niemców i Volksdeutschów. W latach późniejszych, aż do czasu wybudowania tu obiektów RUCH, był w tym miejscu spółdzielcze tereny magazynowe. Obecnie plac wokół obelisku został uporządkowany. Do relacji załączamy plik z artykułem na temat historii tego miejsca, do lektury którego zapraszamy.

 

Inf., fot. i nagranie wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

otwarcie nowej siedziby Urzędu Gminy Mielec

Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …