Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Wystawa podsumowująca „Wariacje kulturalne nr 2”

Wystawa podsumowująca „Wariacje kulturalne nr 2”

Wystawa podsumowująca „Wariacje kulturalne nr 2” (wrzesień – październik), czyli

rzeźba, instalacja, rękodzieło, kolaż, witraż, pastel, rysunek do obejrzenia w galerii Domu Kultury SCK jeszcze do 15 stycznia 2016.

 

Wariacje na wystawie

 

Kolaż, witraż, rzeźba, pastel, instalacja, rysunek i geometria przestrzenna, projektowanie ogrodów, batik, decoupage, zdobienie, dokumentowanie życia miasta, urbanistyka, architektura i modernizm – aż 1147 mielczan nieco bardziej poznało te techniki i pojęcia dzięki uczestnictwu w 15 działaniach tegorocznej edycji tego edukacyjno – animacyjnego projektu ,,Wariacji kulturalnych2”, który zrealizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt podsumowuje prezentowana w obiektach Domu Kultury SCK wystawa, która pokazuje, jak młodsi mielczanie projektują i wyobrażają sobie swoje miasto w przyszłości i jak nieco starsi je dokumentują.

 

Młodzi projektanci swojego otoczenia

Projekt ,Wariacje kulturalne” to cykl spotkań, warsztatów, pogadanek i wykładów. Część pierwsza nazwana „Projektuj Mielec” skierowana była do dzieci i młodzieży, czyli tych, do których należy przyszłość miasta i ich samych w tym mieście. Dzięki artystycznym animacjom, objaśnianiu pojęć, terminów i koncepcji młodzi mielczanie mają większą szansę na to, aby stać się świadomymi mieszkańcami miasta i w przyszłości świadomie kształtować swoje bliższe i dalsze otoczenie. 

 

(nie) Tylko dla dorosłych

Część drugą „Dokumentuj Mielec” skierowano do osób dorosłych. Pokazano, że nie trzeba olbrzymich środków i maksymalnego wykształcenia kierunkowego, aby poczuć, że jest się artystą, że każdy może tworzyć rzeczy piękne i że może wpływać na swe otoczenie – zarówno bliższe (czyli wnętrze domu lub mieszkanie), ale i dalsze (osiedle, miasto). 

 

Szkoły, stowarzyszenia, indywidualiści

Na pogadanki, wykłady i warsztaty zgłaszano się indywidualnie lub grupowo (przedszkola, szkoły i stowarzyszenia). W tym roku, w związku z tematyką, jaką wybrano dla ,,Wariacji” spore zainteresowanie wykazały szkoły o profilu technicznym: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Zespół Szkół Ekonomicznych. To właśnie młodzież z ZSE (130 osób) uczestniczyła w wariacji ,,Dokumentuj Mielec", podczas której znany polski dziennikarz Cezary Ciszewski prowadził z nimi warsztaty dziennikarstwa społecznego „JA w Mieście”.

Wykładowcy – zawodowcy

Warsztaty, wykłady, pogadanki i animacje prowadziło 23 profesjonalistów: prof. dr Bogusław Krasnowolski, architekci Dariusz Gniewek, Katarzyna Platowska, Ewa Solarz – historyczka sztuki i dizajnerka,  Joanna Sobiczewska – specjalistka ds. zieleni, Marlena Mosior – pedagog plastyki, Katarzyna Onacko – witrażystka, Krzysztof Haptaś – pracownik MR SCK, Piotr Woroniec i Katarzyna Zabiegło – rzeźbiarze, Józef Franczak i Iwona Jankowska – Kozak – artyści malarze, Bernadetta Stępień – pastelistka, Małgorzata Zając-Waga – instruktor plastyk DK SCK, Helena Jacyno-Piaskowska – malarka w technice batiku, Anna Kuchniak – pedagog plastyki, Renata Rodewald-Soja (decoupage), Cezary Ciszewski – dziennikarz, dokumentalista, filmowiec, choreografowie tańca DK SCK: Izabela Serwan, Joanna Lonczak, Anna Leszkiewicz, Alicja Skopińska – Parys  oraz Mariusz Bożek. 

O poziomie ,,wariacyjnych” zajęć niech świadczą uczelnie i instytucje, z którymi prowadzący są zawodowo związani: Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie, ,,Graphis” – Szkoła architektury i sztuki wizualnej w Rzeszowie, Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Wśród prowadzących znaleźli się znani i cenieni malarze, rzeźbiarze, witrażyści i plastycy z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Mazowsza.

 

Projekt sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Podpisy pod foto:

Wariacje 1-2. Wystawa w holu Domu Kultury,

Wariacje 3. Wernisaż wystawy ,,powariacyjnej” (11 grudnia) otworzyła koordynatorka projektu, Joanna Kruszyńska, kierownik Działu Organizacji Imprez Domu Kultury.

 

Małgorzata Rojkowicz

 

 

 

Wystawa podsumowująca „Wariacje kulturalne nr 2”

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …